Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce wciąż są miejsca, gdzie zaszczepionych jest zbyt mało, by przetrwać czwartą falę koronawirusa

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Przedstawiciele powiatów podejmują kolejne działania by zachęcić mieszkańców do zaszczepienia się. Niestety, w niektórych z nich zainteresowanie szczepieniami spada
Przedstawiciele powiatów podejmują kolejne działania by zachęcić mieszkańców do zaszczepienia się. Niestety, w niektórych z nich zainteresowanie szczepieniami spada Jacek Smarz
Akcja szczepień przeciw koronawirusowi ostatnio nie cieszy się dużym zainteresowaniem. W niektórych wielkopolskich powiatach są gminy, w których liczba w pełni zaszczepionych osób nie przekracza nawet 30 proc. mieszkańców. Przedstawiciele władz powiatów nie potrafią powiedzieć, z czego wynika to słabnące zainteresowanie, jednak wciąż podejmują kolejne działania mające ułatwić dostęp do szczepień. Z kolei eksperci w dziedzinie zdrowia cały czas alarmują, że szczepienia są niezbędne do tego, by skutecznie pokonać nadchodzącą czwartą falę.

W piątek liczba szczepień wykonanych w Polsce wynosiła 33 482 067. Na ten dzień w kraju w pełni zaszczepionych było 16 759 941 osób. Jak wynika ze statystyk ministerstwa zdrowia, Wielkopolska znajduje się na drugim miejscu w rankingu szczepień wykonanych w województwach.

Od początku akcji szczepień w regionie łącznie podano już 3 145 691 szczepionek. 1 455 856 z nich to drugie dawki. Tylko w piątek szczepionkę przyjęło 21 222 Wielkopolan. Jak dotąd najwięcej dawek podano w Poznaniu - 1 037 167 i powiecie poznańskim 180 510. W każdej z gmin w tych powiatach w pełni zaszczepionych jest już ponad 45 proc. mieszkańców.

Tempo szczepień w Polsce wyraźnie spada

od 16 lat

Mimo akcji informacyjnej, loterii i wielu innych działań podejmowanych przez przedstawicieli rządu w celu zachęcenia Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi, na mapie Polski wciąż jeszcze znajdują się miejsca, gdzie liczba w pełni zaszczepionych osób nie jest zadowalająca. Jak mówią eksperci, by pokonać nadchodzącą czwartą falę koronawirusa konieczna jest odporność zbiorowa, której nabycie możliwe jest tylko poprzez przechorowanie COVID-19 i odpowiednią liczbę osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi.

W naszym województwie są gminy, w których liczba w pełni zaszczepionych osób nie przekracza nawet 30 proc. mieszkańców.

– To osoby niezaszczepione narażone są na najbardziej ciężki przebieg choroby i to one zajmują obecnie łóżka w szpitalach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Wielkopolsce mamy gminy, choćby w powiecie kaliskim, tureckim, kolskim czy złotowskim, w których zaszczepiło się niewiele ponad 20 procent uprawnionych mieszkańców. Jeśli nie poprawimy tych statystyk, będziemy musieli nastawić się na poważne konsekwencje z dodatkowymi obostrzeniami włącznie - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

Coraz mniej chętnych na szczepienia przeciw koronawirusowi

Przedstawiciele tych powiatów przyznają, że w ostatnim czasie odnotowują spadek zainteresowania szczepieniami.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

– Trudno powiedzieć, z czego wynika tak mała liczba chętnych. Pewnie trzeba by było zapytać o to samych mieszkańców. My robimy, co możemy. Realizujemy kampanię informacyjną, mamy jeden z lepiej przygotowanych punktów masowych, zachęcamy też do szczepień zarówno na portalach społecznościowych, jak i w tradycyjnej, plakatowej formie. Nie wiem, dlaczego w którymś momencie pojawił się taki opór

– przyznaje Robert Kropidłowski, starosta kolski.

I dodaje: – Być może poprawił się komfort życia, jeżeli chodzi o sam stan pandemii. To zawsze powoduje takie wygaszenie tych negatywnych emocji czy obaw. Co więcej, u nas w powiecie też nie odczuliśmy tak bardzo tego koronawirusa (powiat kolski był ostatnim w Wielkopolsce, w którym pojawiły się zakażenia koronawirusem - przyp. red.), sytuacja zawsze była dobra, jeżeli chodzi o zachorowalność, co też może być przyczyną, że mieszkańcy są mniej podatni na szczepienia.

Podobnie sytuacja wygląda w powiecie kaliskim, gdzie w czwartek w pełni zaszczepionych było łącznie 27 tys. osób.

Koronawirus w Polsce znowu się rozpędza, o czym informuje nas wskaźnik R, który znów przekroczył wartość 1. Sprawdź, w których województwach jest obecnie najgorsza sytuacja!

Nadchodzi czwarta fala? Zakażenia koronawirusem idą w górę. ...

– Jeszcze na początku szczepień, w maju, był szał, bo ludzie planowali wyjazdy na wakacje, więc byli chętni. Był nawet momenty, kiedy brakowało szczepionek, a ludzie musieli czekać na wolne terminy. Później było zupełnie odwrotnie – to my czekaliśmy na chętnych, a szczepionki musiały być oddawane, bo mijały im terminy ważności

– relacjonuje Wioletta Przybylska, dyrektor Wydział Promocji, Informacji i Obsługi Rady w starostwie powiatowym w Kaliszu.

I dodaje: – Trzeba przyznać, że ogólnie liczba dziennie wykonywanych u nas szczepień spada. W Sokołówce już nie szczepimy przez pięć dni w tygodniu, a jedynie przez trzy. Także w Wolicy dni otwarcia punktów szczepień zostały ograniczone. Tam też nie podawaliśmy już pierwszych dawek – wykonywaliśmy tylko szczepienia jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson i podawaliśmy drugie dawki. Niewielki wzrost zainteresowania sprawił, że od przyszłego tygodnia w środy będą tam ponownie podawane pierwsze dawki dostępnej szczepionki Pfizera. Ale to nadal jeden dzień w tygodniu. Nie ma chętnych, więc nie ma też sensu utrzymywanie wszystkich szczepiennych zespołów.

Szczepienia na festynach i akcje informacyjne

Jak przyznają przedstawiciele powiatów, w których liczba szczepień nie jest zadowalająca, samorządy podejmują wiele działań mających na celu ułatwienie zaszczepienia się mieszkańcom.

– Cały czas informujemy o tym, jak ważne są sczepienia, ale też podejmujemy działania mające na celu zachęcenie kolejnych mieszkańców. Wprowadzimy mobilne punkty szczepień, które będą pojawiać się w poszczególnych gminach przy okazji większych wydarzeń kulturalnych, np. w gminie Dąbie przy okazji Święta Ogórka. W takich miejscach będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson – mówi Robert Kropidłowski.

– Problemem nie jest dostęp do szczepionek, bo my cały czas mamy wolne szczepionki. Dlatego wydaje mi się, że jest to bardziej kwestia spadku zainteresowania. Wiele zależy też od tego, jakie w danym momencie pojawiają się informacje na temat szczepionek. Uważam, że za dużo jest dyskusji wokół polityki szczepionkowej, a za mało mówi się o samej profilaktyce

- dodaje z kolei Wioletta Przybylska.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kornik.naszemiasto.pl Nasze Miasto