Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Kórnickich pokoleń [Zdjęcia]

Paweł Wójkiewicz
Spotkanie Kórnickich pokoleń
Spotkanie Kórnickich pokoleń Paweł Wójkiewicz
Spotkanie kórnickich pokoleń odbyło się 11 listopada w hali sportowej OAZA w Kórniku.

Spotkanie kórnickich pokoleń było wyjątkową okazją, bo zbiegła się z datą narodzin ostatniego kórniczanina przed likwidacją porodówki. Marcin Łakomy – syn Ewy i Stefana – urodził się równo 40. lat temu i był ostatnim noworodkiem, który przyszedł na świat w izbie porodowej na Prowencie, należącym do Bnina. Wówczas ojciec noworodka podjął ostateczną decyzję, co do wyboru imienia dla syna: „będzie Marcin bo dzisiaj imieniny Marcina”. Stefan Łakomy z rozrzewnieniem i nieukrywaną dumą, po latach, przypomina podjętą wtedy decyzję.

- To mój syn był ostatnim urodzonym dzieckiem w izbie porodowej na Prowencie – mówił w trakcie spotkania Stefan Łakomy.

- Jestem ostatnim kórniczaninem, który urodził się w izbie porodowej, która działała na Prowencie – potwierdził ostatni przyjęty w 1975 roku noworodek. – Jestem zaskoczony, że ktoś o takich rzeczach pamięta – dodaje Marcin Łakomy.

12 listopada 1975 roku izbę porodową z Prowentu przeniesiono do szpitala w Śremie.

Na spotkaniu kórnickich pokoleń Iwona Marczak z zawodu położna, autorka książki zatytułowanej „ W Kórniku czy w malinach – Narodziny na przełomie wieków” w czasie prelekcji przypomniała historię izby porodowej, która powstała najpierw w kórnickim ratuszu z inicjatywy nieżyjącego doktora Leona Langnera i dwóch położnych: Marii Boruckiej i Rozalii Piaseckiej. Izba porodowa w Kórniku powstała 28 grudnia 1956 roku. Jednak pierwszy poród odebrano 11 stycznia 1957 roku. Dzieckiem, które wtedy przyszło na świat była Henryka Przybył. We wrześniu 1971 roku izba porodowa została przeniesiona na Prowent. Przez cały okres działalności izby porodowej na świat przyszło od 2500 do 3000 małych obywateli gminy Kórnik. Nie wszystkie kobiety mogły w niej rodzić. W kórnickiej izbie porodowej poród odbywał się wyłącznie siłami natury. Wcześniaki i trudniejsze przypadki, które wymagały cesarskiego cięcia odsyłano do szpitali w Śremie bądź Poznaniu.

Jedno z pomieszczeń Izby Pamiątek Regionalnych w Bninie, które mieści się przy ulicy Parkowej w lokalu należącym do Zakładów Doświadczalnych PAN w Kórniku wyposażone zostało w eksponaty, które służyły lekarzom i położnym kórnickiej izby porodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kornik.naszemiasto.pl Nasze Miasto