Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury: Wielkie wizje Poznania Głównego muszą poczekać, czas na pracę u podstaw

OPRAC.:
Szymon Paź
Szymon Paź
Poznański dworzec urośnie do 2050 r. o 30-32 proc. Z około 70 tys. pasażerów na dobę w 2023 r. do 93 tys.
Poznański dworzec urośnie do 2050 r. o 30-32 proc. Z około 70 tys. pasażerów na dobę w 2023 r. do 93 tys. Adam Jastrzębowski
Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za transport kolejowy rozmawiał z "Głosem Wielkopolskim" o przyszłości dworca Poznań Główny i inwestycjach na poznańskim węźle kolejowym

Przebudowa dworca Poznań Główny

Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej udzielił wywiadu "Głosowi Wielkopolskiemu". Gnieźnianin z urodzenia, z rodziny kolejarzy, przyznał, że do Wielkopolski podróżuje zazwyczaj pociągiem. Na pytanie o to, czy lubi poznański dworzec, zareagował wpierw śmiechem. Po czym przyznał, że w Poznaniu jest wiele spraw do uporządkowania, zwłaszcza na dworcu. Jego celem jest wpierw poprawa przepustowości dworca, tak aby stał się bardziej przelotowy i pociągi krócej stały przy peronach. Dodał, że z Poznaniem Głównym jest znacznie większy problem - funkcjonalność dworca dla pasażerów, jego rozległość, dojścia do peronów. W ten aspekt musi zostać zainwestowane.

Wiceminister jest zaznajomiony z koncepcją Miejskiej Pracowni Urbanistycznej dotyczącą przebudowy dworca w Poznaniu.

Jednak, argumentuje:

- W analizach, które posiadamy - pasażerskim modelu ruchu CPK i modelu Centrum Unijnych Projektów Transportowych - poznański dworzec urośnie do 2050 r. o 30-32 proc. Z około 70 tys. pasażerów na dobę w 2023 r. do 93 tys. Chciałbym, aby było to więcej. Ale te analizy, które są dla mnie podstawą działań, nie uzasadniają tak dużej ingerencji i zburzenia dworca wyspowego - mówi Piotr Malepszak w rozmowie z "Głosie Wielkopolskim".

Jego zdaniem, teren ten mógłby być lepiej wykorzystany - na hotel czy kompleks biurowy. Według Malepszaka, obecny układ stacji powinien wystarczyć do przyjęcia dodatkowych 20-23 tysięcy pasażerów dziennie, jeśli dopracowany zostanie ruch pociągów. Pragnie on przebadać, na czym stoimy dzisiaj, i poszukać rozwiązań, które nie będą wymagały dużych wydatków.

Inwestycje na poznańskim węźle kolejowym

Wiceminister podkreśla, że inwestycje na trasach wylotowych są konieczne, ale niekoniecznie za miliardy złotych. Przeanalizuje, co dzisiaj nie funkcjonuje poprawnie i co na pewno będzie stwarzać coraz większe problemy. Jako przykłady wymienił posterunek nad ul. Niestachowską, na którym pociąg z Piły oczekuje na przejazd pociągu do Szczecina, gdzie powinno powstać rozwiązanie bezkolizyjne. Z tych samych powodów rozbudowana do 4 torów powinna zostać linia łącząca Poznań Główny i Poznań Wschód.

Ten drugi odcinek wzbudza emocje obrońców drzew w mieście. Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, którzy coraz bardziej są świadomi tego, by mieć wokół siebie zieleń, Malepszak podkreśla, że musi dbać o bezpieczeństwo ruchu pociągów. Drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu kolejowego, muszą zostać przycięte lub wycięte. Jednak chciałby, aby usunięcie dużych, dorodnych drzew było ostatecznością.

Kim jest Piotr Malepszak?

Piotr Malepszak urodził się w Gnieźnie w 1979 r. Jest absolwentem Technikum Kolejowego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie i Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. W latach 2008- 2016 pracował w PKP Polskich Liniach Kolejowych, a w latach 2018-2020 był członkiem zarządu i prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W grudniu 2023 r. został powołany na wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego za kolej.

Całą rozmową można przeczytać tutaj: Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej: Wielkie wizje muszą poczekać, czas na pracę u podstaw

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto