Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli i kolędowanie w Poznaniu tylko online. Zamiast przemarszu przez Poznań będzie transmisja spektaklu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Styczeń 2020. Po raz dziesiąty przez Poznań przeszedł Orszak Trzech Króli, między innymi na placu Wolności zebrały się tłumy wiernych
Styczeń 2020. Po raz dziesiąty przez Poznań przeszedł Orszak Trzech Króli, między innymi na placu Wolności zebrały się tłumy wiernych Grzegorz Dembiński
Orszak Trzech Króli 2021 odbędzie się w innej formie, ale każdy będzie mógł wziąć udział w tym wydarzeniu. Zamiast przemarszu poznańskimi ulicami, będzie spektakl transmitowany online.

Co roku Kacper, Melchior i Baltazar przemierzali Poznań. Towarzyszyły im tłumy mieszkańców, którym rozdawano śpiewniki i korony. Gromadzono się na placu Wolności i Starym Rynku, by wspólnie z Trzema Królami oddać pokłon Nowonarodzonemu, śpiewano kolędy, odgrywano krótkie scenki, wspólnie się radowano.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że przebieg – jedenastego z kolei – Orszaku Trzech Króli będzie odmienny. W środę, o godzinie 11 w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy placu Bernardyńskim w zostanie odprawiona msza.

– Będzie ona transmitowana przez TVP 3 – mówi Marta Sienkiewicz, rzeczniczka Cafe Misja, która wspólnie z Fundacją Więcej Poznania organizuje Orszak Trzech Króli w Poznaniu. – O godzinie 12.00 rozpocznie się relacja z wydarzenia, które będzie dostępne na naszym profilu na Facebooku, kanale YouTube oraz w TVP3.

Na spektakl złożą się elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia oraz koncert przygotowany przez Poznańskie Wielbienie pod kierunkiem Leopolda Twardowskiego. Każdy, choć zdalnie, będzie mógł wędrować z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem do betlejemskiego żłóbka, każdy również będzie mógł założyć w domu koronę na głowę i w gronie bliskich, wspólnie z uczestnikami spektaklu śpiewać kolędy.

Szablon korony, którą w uroczystość Objawienia Pańskiego, wierni zakładają na głowy oraz śpiewnik kolędowy dostępne są na stronie internetowej Orszaku (orszakpoznan.pl). Koronę należy wydrukować, ozdobić według własnego uznania.

– Orszakowi tradycyjnie towarzyszy zbiórka pieniędzy – przypomina Sienkiewicz. - Tym razem zbieramy na boliwijskie szkoły muzyczne oraz misję Befasy na Madagaskarze, prowadzoną przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze.

W Boliwii setki młodych muzyków uczy się gry na instrumentach, śpiewa w chórze. Większość z nich pochodzi z biednych rodzin, których nie stać z uwagi na koszty na wysłanie dziecka do szkoły muzycznej, na zakup instrumentów, nut, ubrań, a nawet posiłków.

Misja Befasy znajduje się na zachodnim brzegu Madagaskaru. Największym problemem jest malaria, która zabija wiele osób, w tym dzieci czy seniorów oraz głód spowodowany suszą. Misjonarze prowadzą szpital oraz kantyny szkolne, starają się, aby dzieci jadły do syta dwa razy w tygodniu (brakuje pieniędzy, aby mogły jeść codziennie).

Informacje o sposobie przekazania datków na te dwa cele charytatywne znajdują się na stronie Orszaku Trzech Króli oraz na FB.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto