Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2018. Powiatowo-gminne święto plonów w Radzewie. Zobacz zdjęcia

KLANA, KAS
W Radzewie w gminie Kórnik odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Święto plonów zostało uroczyście otwarte o godzinie 14.15 przez wyróżnionych rolników z gminy Kórnik. - Dożynki to moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ciężką, codzienną pracę nie tylko rolnika ale wszystkich osób, które są aktywne zawodowo - zaznacza Jan Grabkowski.

Barwnym korowodem rozpoczęły się obchody święta rolników w Radzewie. Zabytkowy samochód - „żuk” otworzył korowód dożynkowy. Za nim pojechały udekorowane maszyny rolnicze: kombajn, siewnik, pług oraz bryczka zaprzężona w konie.

O godzinie 12.30 uczestnicy dożynek powiatowo-gminnych wyruszyli spod kaplicy św. Mikołaja, by dotrzeć na uroczystą mszę dziękczynną koncelebrowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Przemarsz na boisko przy Ochotniczej Straży Pożarnej, był w rytm muzyki granej przez harcerską orkiestrę „Przerwa na kawę”.

Po drodze przybyli goście mogli podziwiać pięknie przyozdobione domostwa. Kolorowe wstążki, kwiaty i śmieszne dekoracje ze słomy, przykuwały wzrok małych i dużych. Fantazja mieszkańców była bardzo duża, a zabawne zwierzęta zrobione ze słomy oraz wierszyki zamieszczone przy nich, wywoływały uśmiech na twarzach.

W dożynkowy klimat uczestników imprezy wprowadził Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej, który zapoznał zebranych z ludowymi obrzędami. Przyśpiewki ludowe, pięknie pleciony wieniec oraz bochenek chleba, to najistotniejsze elementy tego rytuału.

Chleb jest symbolem ciężkiej pracy rolników, a jego dzielenie jest ważnym momentem dożynek. Częstowali nim starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski. Po wypowiedzeniu słów: „przyjmuję ten chleb i mądrze go podzielę”, wręczali kawałki pieczywa gościom.

- Dawno nie jadłam tak dobrego chleba - mówi Pan Bogdan z Poznania - Na dożynki zaprosiła mnie rodzina z Kórnika. Jestem pod wrażeniem organizacji imprezy - dodaje.

- Dożynki to moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ciężką, codzienną pracę nie tylko rolnika ale wszystkich osób, które są aktywne zawodowo – podkreślał Jan Grabkowski - To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu, do poznania i kultywowania wspaniałej tradycji ludowej a przede wszystkim do integracji mieszkańców gmin powiatu poznańskiego - dodaje.

Po części obrzędowej został rozstrzygnięty konkurs na wieniec dożynkowy. Wyróżnieni zostali także rolnicy z gminy Kórnik. Pierwsze miejsce zajął wieniec z gminy Kórnik, drugie z gminy Kostrzyn, a trzecie z Tarnowa Podgórnego. Wyróżnienie w postaci pamiątkowych monet, kwiatów i dyplomów dostało sześciu rolników (dwie kobiety i czterech mężczyzn).

Dla przybyłych gości przygotowano stoiska, na których można było otrzymać darmową grochówkę, kiełbasę z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz placek drożdżowy z kruszonką i owocami.

Zwieńczeniem tegorocznego święta plonów była zabawa taneczna o godzinie 21.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kornik.naszemiasto.pl Nasze Miasto