MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Pacjenci umawiają się na wizyty do lekarza i nie przychodzą. Zmarnowało się ponad 235 tysięcy konsultacji

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W zeszłym roku w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt
W zeszłym roku w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt UM Warszawa
W 2023 roku w przychodniach i szpitalach w Warszawie pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizyt. Z tego powodu wydłużają się kolejki do lekarzy, w tym również do lekarzy specjalistów. - Wystarczy wcześniej skontaktować się z placówką medyczną i odwołać wizytę. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że z wolnego terminu skorzysta inna potrzebująca osoba - apeluje stołeczny ratusz.

Niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie to zjawisko ogólnopolskie. Problem dotyczy również miejskich podmiotów leczniczych. Chodzi zarówno o wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, jak również o konsultacje specjalistyczne, na które wymagane jest wcześniejsze skierowanie, czy rehabilitacje.

Ponad 640 zmarnowanych konsultacji każdego dnia

Jak tłumaczy stołeczny ratusz, czas oczekiwania na wizyty wydłużył się również z powodu pandemii koronawirusa, która znacząco pogłębiła zjawisko tzw. długu zdrowotnego. Z powodu odwoływanych w tym czasie konsultacji oraz planowych zabiegów i operacji, wiele osób nie miało możliwości lub zrezygnowało z leczenia.

W ubiegłym roku, w 9 miejskich szpitalach i sieci przychodni, nie odbyło się ponad 235 tys. wizyt. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach. Dlatego, aby uświadomić mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, że z tych terminów mogła skorzystać inna osoba potrzebująca pomocy lekarza, kontynuujemy naszą miejską akcję „Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe” - przekazała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

Odwołuj wizytę, nie blokuj terminu
W zeszłym roku w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na ponad 235 tys. wizytUM Warszawa

Systematycznie wprowadzamy w naszych podmiotach rozwiązania, które ułatwiają wcześniejsze odwołanie wizyty. W tym celu dzwonimy do pacjentów, wysyłamy SMS-y przypominające o terminie konsultacji, udostępniamy również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Dzięki temu widzimy, że licznik nieodwołanych wizyt maleje, ale nadal jest to problem - dodała wiceprezydentka.

Blisko 330 tys. wizyt zmarnowanych w 2022 roku

W 2022 roku w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tys. wizyt, a to oznacza, że ubiegłoroczna kampania przyniosła spadek nieodwołanych wizyt o ponad 90 tysięcy. Jednak ponad 235 tys. nieodwołanych w 2023 r. wizyt to wciąż bardzo duża liczba. Dlatego ODWOŁUJ NIE BLOKUJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty to fat burnery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto