(© archiwum beneficjenta)

Już wkrótce uczniowie z kliku wielkopolskich szkół będą mogli korzystać z nowych sal lekcyjnych albo gimnastycznych.

Trwają wakacje, ale przerwy nie mają ekipy remontowo-budowalne. W wielu placówkach oświatowych praca wre. Wszystko po to, by od września dzieci mogły korzystać z nowoczesnych sal i odnowionych korytarzy. Kilka wielkopolskich szkół wykorzysta ten czas, aby rozpocząć realizacje projektów z WRPO 2014+. W poddziałaniu 9.3.3 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej” (w tym dla OSI) wybrano ponad 40 projektów, które zakładają, m.in. rozbudowę szkół oraz budowę sal gimnastycznych i pracowni specjalistycznych. Większość inwestycji zakończy się w przyszłym roku, ale warto poznać niektóre.

Duże i małe szkoły
Projekty będą realizowane zarówno w dużych miastach, jaki i małych miejscowościach. Na przykład poznańska Szkoła Podstawowa nr 48 (przy ul. Sarmackiej) będzie zmodernizowana i rozbudowana dzięki unijnemu wsparciu. Projekt zakłada, m.in.: budowę sali gimnastycznej z zapleczem, pięciu sal lekcyjnych oraz trzech terapeutycznych. Szkoła będzie też rozbudowywana i modernizowana (powstaną dwa skrzydła – zachodnie i południowe) wraz z budową boisk na świeżym powietrzu. Przebudowany zostanie układ sal lekcyjnych i pomieszczeń dla personelu w istniejącej części obiektu. Toalety zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, powiększona będzie świetlica, powstanie też szatnia i gabinet higienistki. Zostanie również docieplony dach. To wszystko będzie kosztować prawie 7 mln zł, z czego ponad 3,8 mln zł to unijna dotacja.

Zamiast teatru czy kina
Na zmiany w szkołach w mniejszych miejscowościach czekają nie tylko uczniowie czy nauczyciele, ale także lokalna społeczność. Takie placówki pełnią również rolę miejsc integracji mieszkańców, zastępując chociażby kino, teatr czy dom kultury. Przykładem jest choćby Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czajczu (gm. Wysoka), która za ponad 2 mln zł (z czego 1 mln zł to dotacja unijna) wybuduje salę gimnastyczną. Będą z niej korzystać nie tylko uczniowie w ramach obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego i zajęć dodatkowych, ale również stowarzyszenia działające na tym terenie. W tym miejscu będzie można zorganizować obchody świąt, apele, wieczornice czy imprezy społeczno-kulturalne.

Duża zmiana czeka też Szkołę Podstawową w Kaźmierzu, niewielkiej miejscowości w powiecie szamotulskim. Gmina otrzymała blisko 4 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+, sama dołoży ponad drugie tyle. Za te środki ma zostać zakończona rozbudowa szkoły o część dydaktyczną i salę gimnastyczną. Powstanie nowoczesna placówka spełniająca wymogi współczesnej edukacji i posiadająca doskonałe warunki do organizowania zajęć wychowania fizycznego.

Jeszcze większa zmiana czeka inną pobliską placówkę – oddaloną o kilkanaście kilometrów – Zespół Szkół w Pamiątkowie. O rozmachu rozpoczętej niedawno inwestycji świadczą już liczby – rozbudowa szkoły to koszt ponad 11 mln zł, z czego blisko 4 mln to wsparcie z WRPO 2014+. Do obecnego budynku parterowego dobudowany zostanie nowoczesny dwukondygnacyjny obiekt. Na piętrze powstanie 12 sal lekcyjnych, w tym pracownia komputerowa i inne pracownie przedmiotowe, dwa pokoje do zajęć indywidualnych, pokój psychologa i gabinet higienistki. W części szkolnej parteru będzie sala gimnastyczna z salą do zajęć korekcyjnych, szatnią i zapleczem, biblioteka i świetlica z pomieszczeniami socjalnymi, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Na parterze zaprojektowano też 4 sale przedszkolne oraz blok żywieniowy. Inwestycja zakończy się w 2018 roku i zbiegnie się ze 150-leciem powstania szkoły. MARK

Podpis pod zdjęciem: Na zdjęciu uczniowie szkoły w Czajczu. Ich szkoła dzięki WRPO 2014+ wzbogaci się o salę gimnastyczną.


Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

studentka (gość)

Hej, w Jarocinie powstaje oddział zamiejscowy Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego z Dąbrowy Górniczej. W tym roku planują otwarcie kierunku jakim jest pielęgniarstwo, ale jeżeli będą chętni otworzą tez inne . m. in ratownictwo medyczne. Uczelnia wyróżnia się przede wszystkim na tle innych tym, że jako jedyna prywatna w Polsce posiada w pełni wyposażone centrum symulacji. I tu taka mała prośba dla Was.
Zajęcia będą się odbywać w LO na Kościuszki .
Składajcie podania w pawilonie liceum, im nas więcej tym lepiej!
Tu macie link do artykułu
http://m.jarocinska.pl/artykuly/chcesz-byc-dobra-pielegniarka-ta-szkola-jest-dla-c,74096.htm
Resztę szczegółów dowiecie się z ich strony