Zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy Zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy

Zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy. Pozostałe omijajmy szerokim łukiem (© 123R)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Leśnicy mówią, że to, czy grzyby się znajdzie, zależy od pogody i wiedzy na temat i ich "zwyczajów".

Zazwyczaj najlepiej rosną one po pełni księżyca, ale są też gatunki, jak na przykład kurki czy gąski, które nie oglądają się na naturalnego satelitę naszego globu.

A gdzie szukać grzybów, żeby szybko uzbierać pełen koszyk? Otóż jest kilka zasad, które pomagają początkującym grzybiarzom. Jak też kilka miejsc, którym warto przyjrzeć się dokładniej. Ogólnie można powiedzieć, że im las bogatszy w gatunki drzew, tym więcej różnych grzybów powinno w nim rosnąć.

Gdzie zbierać?

W czasie ładnej pogody trzeba szukać grzybów w miejscach cienistych, zacisznych, na stokach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z deszczową aurą, wybierzmy się na poszukiwania w suchsze, ciepłe miejsca. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.

Pod dębami, osikami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. Podobno dobrą metodą podczas grzybobrania jest chodzenie od brzozy do brzozy. W lasach brzozowych występują głównie koźlarze. Grzyby te "lubią" też drzewostany świerkowe, brzegi polanek leśnych i inne miejsca, gdzie dociera sporo promieni słonecznych. Pod świerkami można również spotkać rydze. W ciepłych lasach liściastych, głównie pod dębami i grabami możemy spotkać podgrzybki. W młodnikach sosnowych - maślaki.

Leśnicy podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć i borowiki. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Kiedy znajdziemy prawdziwka lub podgrzybka, zawsze warto rozejrzeć się, czy nie ma on w pobliżu towarzystwa. Jeśli szukamy grzybów w lasach iglastych, zwracajmy uwagę na kupki igliwia.

Podchodzimy do nich ostrożnie. Zaczynamy od delikatnego dotknięcia z góry. Jeśli napotkamy opór, to znaczy, że w środku jest grzyb. W lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej lubią ukrywać się zajączki. Na obrzeżach dróg możemy śmiało szukać prawdziwków, maślaków, koźlaków. Czasami warto też poszukać ich na środku mało uczęszczanej leśnej łąki.

Jak zbierać?

Idąc na grzyby, pamiętajmy, że zamiast wyrywać je z całą grzybnią powinniśmy delikatnie je okręcać przy samej ziemi. Aby nie uszkodzić grzybni, możemy też grzyb ucinać nożem równo z ziemią. Lepiej też powstrzymać się przed zbieraniem małych grzybków, gdyż nie miały one jeszcze szansy rozsiać zarodników.

Nie zapominajmy także, że nie wolno zbierać grzybów na terenach chronionych: w rezerwatach, parkach narodowych. Nie możemy również wchodzić na tereny młodych nasadzeń. Nigdy nie niszczmy i nie kopmy owocników grzybów trujących i niejadalnych, ponieważ wszystkie one są dla lasu bardzo pożyteczne. Na przykład, grzybnia muchomorów zaopatruje w wodę i substancje odżywcze wiele gatunków drzew. Zebranego grzyba, który kwalifikuje się do wyrzucenia nadziejmy na sęk drzewa, czy gałązkę krzewu, gdzie wyschnie i rozsieje po lesie zarodniki.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pit (gość) (żwirek i M.)

Bzdura! A jak grzyb nie jest zebrany i jedza go owady i slimaki to co sie dzieje z grzybnia? Albo grzyb gnije czy to niszczy grzybnie i za rok juz tam grzybow nie ma? Bez wzgledu na sposob zbierania wazne jest to aby miejsce po grzybie zabezpieczyc, przykryc ściółką i już, to nalezy zrobić.

żwirek i M. (gość)

Nie obcinajcie grzybów przy ziemi - pozostawiony kawałek często psuje się albo jest atakowany przez inne organizmy żywiące się grzybnią i otwiera im drogę do reszty grzybni w ściółce...